- Information details
- Comments
- Request A Quote
E1032
|
|
240 x 64 pixel monochrome keypad HMI240 x 64 pixels FSTN display 240 x 64 pixels Project storage 12 MB Operating temperature 0 to +50 °C Ethernet and serial 8 keys / 16 LEDs |
Facts
General description
| Part number | 603221103 |
| Life cycle status | Limited |
| Warranty | 1 year |
Mechanical
| Mechanical size | 202 x 187 x 63.6 mm |
| Cut-out size | 166 x 149 mm |
| Weight | 0.95 kg |
| Housing material | Powder-coated aluminium, grey |
Power
| Input voltage | 20 - 30 V DC |
| Power consumption (max) | 3.6 W |
| Input fuse | Internal DC fuse, 2.0 AT |
Display
| Size diagonal | 240 x 64 pixels |
| Resolution | 240 x 64 pixels |
| Backlight | LED with dimming |
| Backlight life time | 35.000 hrs |
| Display type | Monochrome FSTN |
Serial communication
| Number of serial ports | 1 Port 9pin DSUB/1 Port 25 pin DSUB |
| Serial port 1 | RS 232 (RTS/CTS) |
| Serial port 2 | RS422 (RTS)/RS485 |
Ethernet communication
| Number of Ethernet ports | 1 |
| Ethernet port 1 | 1x10/100 Base-T (shielded RJ45) |







SMS
Direct